Geri

ATATÜRK'ÜN ANTALYA'YA GELİŞİ TÖRENLE KUTLANDI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Antalya'ya gelişinin 91'inci yılı törenle kutlandı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Atatürk'ün Antalya'ya gelişi konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Birincilik aldığı 'Deniz Gözlerindir' isimli şiirini okuyan Özel Envar Ortaokulu öğrencisi Esila Tansu Ergür, salonu dolduran davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

12:51:28 | 2021-03-06Haberi Sesli Dinle

Antalya'yı 91 yıl önce ziyaret ederek vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Atatark'ün kenti ziyaret yıldönümü törenle kutlandı. Antalya Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen törene Vali Ersin Yazıcı, 3'ncü Piyade Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Piyade Albay Erdal Köse, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Çevikol, davetliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Günün anlam ve önemini anlatan konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Çevikol, Antalya ve Atatürk arasındaki bağı aktardı. Gazi'nin Antalyalılar tarafından büyük bir coşku içinde karşılandığını söyleyerek tarihten notlar paylaşan Çevikol, şöyle konuştu:

"Atatürk'ün geleceği büyük heyecan yarattı. Sokaklar aydınlatıldı, temizlendi. Kepez'den şehre kadar halk, yolun iki yanını doldurdu. Mustafa Kemal Atatürk'ü taşıyan otomobil durduğunda 'Hoş geldin, sefalar getirdin. Yaşa varol Gazi' sesleri kapladı. Bu gezisi sırasında birçok noktaya uğrayan Gazi, bugünkü Lara yolu üzerindeki Rumkuş mevkiine götürüldü. Atatürk oradan denize karşı sahilleri, karla örtülü Beydağları'nı uzun uzun seyretti ve 'Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir' demekten kendini alamadı. Bulunduğu yerin adını yanındakilere sorduğunda 'Rumkuş' olduğunu öğrendi ve Türk topraklarında Türkçe adın olması gerektiğini söyleyerek adının 'Erenkuş' olarak değiştirilmesini istedi. O isim hala günümüze kadar geldi ve Erenkuş, Antalya'nın en güzel yerlerinden birisi durumunda."

Konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk'ün Antalya'ya gelişi konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler şiirlerini ve kompozisyonlarını okudu.

İlkokullar arası şiir dalı birincisi Özel Envar Ortaokulu 8'inci sınıf öğrencisi Esila Tansu Ergür, 'Deniz Gözlerindir' isimli şiirini okudu. Türkçe öğretmeni Duygu Yumşak ve ailesinin de izlediği Ergür, şiirin sonunda salonu dolduran davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

Kompozisyon dalı birincisi Antalya Anadolu Lisesi öğrencisi Mehmet Can Aslan ve Özel Doğa Bilim İlköğretim Okulu öğrencisi Fulya Palacı da resim dalında birinci olarak plaket almaya hak kazandı.

Derece alan öğrencilere, plaketlerini Antalya Valisi Ersin Yazıcı verdi.

Törenin sonunda Atatürk'ün Antalya'ya gelişi sırasında çekilmiş fotoğrafların sergilendiği 'Atatürk Akdeniz'in kıyısında' sergisi protokol mensupları tarafından açıldı.

DHA

 


ETİKET :  atatürkkutlamaziyaret