Geri

BAŞKAN CENGİZ BAYAR’IN İZİNDE

CHP İl Başkanlığı’na atanarak gelen Nuri Cengiz, geçtiğimiz günlerde Selahattin Demirtaş’ın paylaşımını kopyalayarak gündem olmuştu. Cengiz bu kez de Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından polislerin özel hayatını koruma altına alan genelgeye yönelik söylemleriyle dikkat çekti.


16:46:12 | 2021-05-03Haberi Sesli Dinle

Mahsum ALTAŞ, Mustafa KOZAK

Atanmış Başkan Nuri Cengiz kışkırtıcı paylaşımında, “Polisin herhangi bir insana hukuka, insan onuruna aykırı davrandığını görürsem, bedeli ne olursa olsun kayıt altına alacağım, alınan kayıtları paylaşacağım ve adaletin tecelli etmesi için sonuna kadar çalışacağım” ifadelerine yer verdi.

CHP Antalya İl Yönetimi günden güne yaptığı hatalarla ve yanlışlarla kamuoyu nezdinde tepkiler almaya devam ediyor. Parti ilkelerine aykırı davrandığı gerekçesiyle görevden alınan Nusret Bayar döneminde taciz ve yolsuzluk iddialarına sessiz kalınmıştı. Bu iddialar CHP Antalya tarafından yalanlanmadığı gibi açıklama yapma gereğinde bile bulunmamışlardı. Nusret Bayar’dan görevi devralan atanmış Başkan Nuri Cengiz de Bayar’ın izinden gitmeye karar verdi.

KIŞKIRTICI PAYLAŞIM

Cengiz’in, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından polislerin özel hayatını koruma altına alan genelgeye yönelik sözleri pes artık dedirtti. Anarşist paylaşımda, “Polisin herhangi bir insana hukuka, insan onuruna aykırı davrandığını görürsem, bedeli ne olursa olsun kayıt altına alacağım, alınan kayıtları paylaşacağım ve adaletin tecelli etmesi için sonuna kadar çalışacağım” denildi.

DEMİRTAŞ HAYRANLIĞI

Öte yandan Cengiz’in göreve gelmesine karşı çıkan yönetim kurulu üyesi iki kişi istifa etmişti. Bununla ilgili de açıklama yapmayan Nuri Cengiz o günlerde farklı bir konuda gündeme gelmişti. Atanmış Başkan Cengiz,  Selahattin Demirtaş’ın “Ekilir ekin geliriz. Ezilir un geliriz. Bir gider bin geliriz. Biz örgütüz” sözlerini kopyalayarak kendi sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Nusret Bayar, gibi PKK sempatizanlığını ortaya koyan Cengiz, kamuoyunun tepkisine rağmen paylaşımını kaldırmamıştı.

GÖMLEK BÜYÜK GELDİ

CHP İl Başkanlığı koltuğundan olmak istemeyen Nuri Cengiz, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile anlaşmak için milletvekillerini seferber etti. Milletvekilleri ile bir araya gelen Cengiz, Böcek’i ziyaret etti. Bayar gibi görevden alınmak istemeyen Cengiz, Böcek ile yan yana durmaya karar verdi. Diğer taraftan Nusret Bayar’ın hala il başkanı gibi davranmasına sessiz kalan Cengiz’in başkanlığı eleştiri oklarının hedefinde oldu. “İl Başkanlığı gömleği Cengiz’e büyük geldi” yorumları yapılmaya başlandı. Nusret Bayar görevden alınmasına rağmen hala parti etkinliklerinde en ön sırada yer alması eleştirilerin gelmesine sebep oldu.

“ANAYASAYA AYKIRI DEĞİL”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğünün genelgesinde “Anayasaya aykırı değil” diyerek şunları dedi: “Anayasa'nın 20. maddesi çok açık. Herkesin kendine ait bir fikri olabilir ama bu tip tartışmalar üzerinden siyasal konumumuza göre bir değerlendirme yaparsak biraz doğruyu bulmakta zorlanırız düşüncesindeyim. Bizim yaptığımız her şeye 'Bunlar zaten yanlış yapıyorlar, Anayasa'yı ihlal ediyorlar, hukuku ihlal ediyorlar' bakışını düzeltme imkanımız söz konusu değildir. Kişisel Verileri Koruma Kurulu var. Biz bu kuruldan görüş almadan, değerlendirme almadan, bu konularda hiçbir adım atmayız. Burada 2 ayağı var. Birisi kişisel verileri koruma ikincisi de Anayasa'nın 20. maddesindeki özel hayatın gizliliği esasını ortaya koyar. Anayasa'ya aykırılık kesinlikle söz konusu değil. Genelge İçişleri Bakanlığı'nın değil, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün genelgesidir. Bu basın özgürlüğünü engellemez. Basın çekme özgürlüğüne sahiptir ve çeker.”


ETİKET :  son dakikaantalya haberlerigüncel haberlerpolitika haberlerichpnusret bayarnuri cengizselahattin demirtaş