Geri

BURUN ESTETİĞİNDEN SONRA, 10 ALTIN KURAL

00:11:59 | 2020-10-10
Prof. Dr. Koray Coşkunfırat
Prof. Dr. Koray Coşkunfırat     

Burun estetiği yüze uyumlu, estetik olarak beğenilen güzel bir burun elde etmeyi sağlıyor. Burun estetiğinde hastanın doktoruna tamamen güvenmesi ve yapılacak işleme birlikte karar vermeleri büyük önem taşıyor.

Burun estetiğinde, burnun temel fonksiyonlarını koruyarak istenilen şeklin elde edilmesi temel prensip oluyor. Eğer hastanın ihtiyacı varsa burun estetiği ameliyatı esnasında birçok başka işlem de yapılabiliyor.

Memorial Antalya Hastanesi Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, burun estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

18 YAŞINDAN ÖNCE YAPTIRILMAMALI

Burun fonksiyonel bir organdır ve en büyük görevi nefes almaktır. Fonksiyonel burun estetiği; güzel nefes alan, nefes alma sıkıntısı olmayan, burnun fonksiyonlarını yerine getirdiği ve aynı zamanda yüzle uyumlu bir burun elde etmeyi amaçlar. Burundaki kemik ve kıkırdak yapının gelişiminin tamamlanması için 18 yaşını beklemek gerekir. Burun estetiğinde hastanın burun şeklinden memnun olmaması gerekir. Olacak şekle, yapılacak işleme doktoruyla birlikte karar vermesi çok önemlidir.

GEREKSİZ BİR MÜDAHALEDEN KAÇINILMALI

Burun estetiği genel anestezi altında yapılır ve farklı yöntemler söz konusudur. Burnun ortası kesilerek açık ya da kapalı olarak ya da tamamen içten kesilerek yapılabilir. Burnun içinde kıkırdaklara ve kemiklere şekil verilir. Günümüzde temel prensip, buruna en az zararı vererek ve minimum doku çıkararak buruna şekil vermektir. Dolayısıyla hem fonksiyonları korumak, hem de istenilen güzel şekli elde etmek amaçlanır.  Gerekirse kemik kırılır, kıkırdaklar çıkarılır ama gereksiz bir müdahale yapmaktan kaçınmak gerekir. 

YAPILACAK TEKNİK KİŞİYE GÖRE BELİRLENİR

Açık teknikte, burun ortasındaki burun kanallarının her iki yanına ve burunun ortasındaki deriye de ufak bir kesi atılarak burun derisi tamamen kaldırılır. Kapalı teknikte sadece burun deliklerinin içinden kesi yapılır. Aradaki fark 2-3 mm’lik kesidir. Açık teknikte tamamen burun, kıkırdak, kemik yapısını görmek mümkündür. Burun estetiğinde açık ve kapalı yöntemin birbirinden üstünlüğü yoktur, hastaya göre en uygun teknik belirlenmelidir. Erkeklerde ve kadınlarda burun yapısı farklıdır. Kadınlara yapılan burun estetiğinde biraz daha kalkık burun tercih edilir. Eklerin burun ucu kaldırılmaz, daha dik açıyla şekil verilmesi planlanır. Yapılan işlemler değişmez sadece kadın ve erkeğe uygun olabilecek bir şekil tercih edilir.

Burun estetiğinden sonra aşağıdakilere dikkat edilmelidir;

1.            Hasta 1 hafta sonra kalıplar alındığı için normal yaşama dönebilir, burnu korumak yeterlidir.

2.            Ameliyattan1 hafta sonra yürüyüş gibi basit egzersizler yapabilir.

3.            Toplu oyunlar ve efor gerektiren sporlara yavaş yavaş başlanmalıdır.

4.            Ağırlık kaldırmayı gerektiren spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır.

5.            Derine dalmadan, kafa dışarıda olacak şekilde yüzülebilir.

6.            Düşmemek kaydıyla bisiklete binilebilir.

7.            Çocukların futbol vb top içeren oyunlar oynadığı parklardan uzak durulmalıdır.

8.            Fark etmeden bir darbeye neden olabileceği için kucağa bebek veya çocuk alınacaksa dikkatli olunmalıdır.

9.            Ameliyattan 2 gün sonra baş geriye alınarak duşa girişebilir. 1 hafta sonra rahat duş alınabilir.

10.          1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 sene kontrolleri aksatılmamalıdır.

 


ETİKET :   koray çoşkunfıratköşe


Yazıyı Sesli Dinle
Tüm Prof. Dr. Koray Coşkunfırat Yazıları

BURUN ESTETİĞİNDEN SONRA, 10 ALTIN KURAL