Geri

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KILIÇDAROĞLU'NA SERT SÖZLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Lağım çukuru olarak iddia edilen iftiraların ve onları ortaya atan mahvillerin peşinden gitmek ancak kendini oraya layık görenlerin işidir. Milletten umudunu kesenler, gırtlaklarına kadar iç içe girdikleri terör örgütü yetmemiş olacak ki şimdi de suç örgütlerine bel bağlamış durumdalar" dedi.

12:45:50 | 2021-06-09Haberi Sesli Dinle

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Meclis faaliyetlerinin yakından takip edildiğini belirten Erdoğan, "Milletvekillerimizle gruplar halinde gerçekleştirdiğimiz kahvaltılı değerlendirme toplantılarımızı Brüksel ve Bakü'ye yapacağımız ziyaretlerimizin ardından 24 Haziran'da yeniden başlatıyoruz. Milli iradenin tecelligahı olan bu çatı altında ortaya konan her gayret, elde edilen her netice ülkemizi hedeflerine bir adım daha yaklaştırmaktadır. 23 Nisan 1920'den beri elde edilen ve hizmet bayrağının bugünkü temsilcileri olan sizler artık çok daha büyük bir sorumlulukla karşı karşıyasınız. Cumhuriyet tarihindeki en kapsamlı ve iddialı vizyon programı olan 2023 hedefleri ile ülkemizi buluşturma misyonu sahiplerinin en başında yasama boyutu ile mecliste, siyaset boyutu ile şehirlerimizde sizler geliyorsunuz. Biri İstiklal Harbi'ne, biri 15 Temmuz'da olmak üzere iki defa gazilik unvanı ile şereflenen meclisimiz her dönemde zorlu imtihanlardan geçmiştir. Vatanımızın dört bir yandan işgale uğradığı bir dönemde Ankara'da toplanan, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyerek zafere ulaştıran bu meclistir. Çok partili hayata geçişimizde tek parti faşizminin baskılarına ve kötü mirasına rağmen Türkiye'yi demokrasi ve milli irade üstünlüğü ile yine bu meclis tanıştırmıştır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Darbeler ve muhtıralar yanında vesayetin sinsi oyunlarıyla sürekli tökezletilen meclisimiz milletimizden aldığı güçle yeniden ülkemizi demokrasi rayına oturtmayı başarmıştır. Meclisimiz son dönemlerde de birbiri ardına önemli imtihanları alnının akıyla vermiştir. Bunlardan biri önceki gün 6. yıl dönümünü geride bıraktığımız 7 Haziran 2015 seçimleridir. Türkiye 2013 yılındaki Gezi olaylarıyla başlayan karanlık senaryonun meclis peçesiyle 7 Haziran 2015 seçimlerinde karşılaşmıştır. Ülkemizin üzerine belirsizlik karabulutlarının çöktürülmeye, eski Türkiye özlemlerinin tekrar canlandırılmaya çalışıldığı, terör örgütleri eliyle siyasetin dizayn edilmeye kalkışıldığı 7 Haziran 2015 seçimlerinin asla unutulmaması gerekiyor. Bu seçimlerin ardından Türkiye'nin Kasım 2015‘de bir yenileme seçimi, 15 Temmuz 2016‘da bir darbe girişimi, Nisan 2017'de yeni yönetim sistemi ile ilgili halk oylaması, Haziran 2018'de bir erken seçim, Mart 2019'da mahalli seçim yaşamıştır. Aynı şekilde bu dönemde çukur eylemleriyle vatanımızın bütünlüğüne, çeşitli terör örgütü kullanılarak milletimizin güvenliğine, Suriye'deki karmaşa fırsat bilinerek ülke sınırlarımızın dokunalmazlığına ve ekonomimize saldırılmıştır. Milletimizle birlikte omuz omuza vererek ülkeyi kaosa ve çöküşe sürükleme oyununu bozduk. Milletimiz her seçimde bize verdiği güçlü destekle milli iradenin yanından, arkasından dolaşarak ülkenin geleceğini karatmaya çalışanların heveslerini kursaklarında bırakmıştır" diye konuştu.
Türkiye'nin 2019 yılından itibaren gerçekleştirdiği ve halen devam eden harekâtlarla güney sınırlarını güvence altına aldığını söyleyen Erdoğan, "Türkiye, Doğu Akdeniz'den Libya'ya kadar pek çok hamleyle ülkemizi sahillerine hapsetme girişimlerine en etkili cevapları vermiştir. Yönetim sistemini değiştirerek, tarihinin en önemli reformlarından birini suhuletle hayata geçirmiştir" ifadelerini kullandı.

"MİLLİ İRADENİN ÜSTÜNLÜĞÜNE OLAN İNANCIMIZI TEKRAR TEKRAR TAZELEDİK"

"Geçtiğimiz yılın mart ayından beri tüm dünya ile birlikte ülkemizi etkisi altına alan salgın süreci bu yoğun dönemi yeni bir seviyeye taşımıştır. Türkiye siyasetten güvenliğe, ekonomiden sağlığa kadar uzanan tüm sıkıntıların üstesinden gelerek 84 milyon vatandaşın her birinin hakkına, hukukuna, geleceğine sahip çıkmıştır" diyen Erdoğan, "Milletimizden aldığımız yetki ile biz de demokrasimizin ,işlerliğini ispatladık, milli iradenin üstünlüğüne olan inancımızı tekrar tekrar tazeledik. En kapsamlı reformları dahi hayata geçirebilme reformları hayata geçirebilme kabiliyetimizi gösterdik" dedi.

"TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNİ KARANLIK MAHVİLLERDE KURGULANAN SENARYOLARA TESLİM ETMEDİK"

Türkiye'nin bağımsızlık konusundaki tutumunun tüm dünyaya gösterildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bağımsızlığımızdan taviz vermeyeceğimizi cümle aleme gösterdik, terörle mücadeledeki samimiyetimizi ortaya koyduk. Halkımızın işini, aşını, hayat standardını koruma huşundaki azmimizi sergiledik. Her alanda sorumluluklarımızın gereğini yerine getirerek eser ve hizmet siyasetimizin gücünü sergiledik. Verdiğimiz mücadelenin hiçbirinde ülkemizin onurunu ve itibarini yere düşürmedik. Milletimizin başını yere eğdirmedik. Bunu yaparken asla Türkiye'nin gündemini karanlık mahvillerde kurgulanan senaryolara teslim etmedik. Ülkemize ne şu ya da bu dış gücün, ne onların piyon olarak kullandığı örgütlerin ne de içeride bu kirli senaryoya figüran yazılanların istikamet çizmesine izin vermedik" açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına da tepki gösteren Erdoğan şunları söyledi:
"Dün CHP Genel Başkanlığı koltuğunda oturan zat çıkmış, lağım çukuru olarak ifade ettiği bir takım iddiaları meclis kürsüsünden tekrarlıyor. Aynı kürsü PKK terör örgütü güdümündeki partinin savunma zemini haline dönüştürüldü. Aynı kürsü FETÖ'nün kumpas projelerine pervasızca alet edilmiştir. Aynı kürsü nice yalanın, iftiranın, çarpıtmanın mecrası olarak kullanıldı. Lağım çukuru olarak iddia edilen iftiraların ve onları ortaya atan mahvillerin peşinden gitmek ancak kendini oraya layık görenlerin işidir. Milletten umudunu kesenler, gırtlaklarına kadar iç içe girdikleri terör örgütü yetmemiş olacak ki şimdi de suç örgütlerine bel bağlamış durumdalar. Onurlu insanların başvurduğu istifa diye bir müessese vardır. Girdiği her seçimde 'şu kadar oy alamazsam bırakırım' diyen ama her defasında onurunu ayaklar altına alıp arsızca koltuğunda oturmaya devam edenler önce aynanın karşısına geçip bunu kendilerine söylemelidir. Türkiye'de hiç kimsenin bu haysiyet fukaralarından onur ve haysiyet dersi almaya ihtiyacı yoktur" şeklinde konuştu.

"Bizim ülkemize yaptığımız hizmetlerin şahidi bizatihi milletimizin kendisidir" diyen Erdoğan, "Artık 75 yılını geride bıraktığımız çok partili siyasi hayatımızın armağanı olan milli iradenin üstünlüğü demokrasi, sandık gibi kazanımlar, darbelerin yol açtığı kesintilere rağmen ülkemizi en üst lige taşımıştır. Bu başarıda en büyük pay sahibi ülkemizin son 19 yılına damgasını vuran AK Parti'dir. Sadece parti değil ülke ve millet olarak hiçbir zaman mesellerimizi tartışmak, konuşmak ve çözümler üretmek için başkalarının dayatmasına itibar etmedik. Aynı şekilde yolumuzu karanlık mahvillerin kirli senaryolarına göre belirlemedik. Bizim tek pusulamız aziz milletimizdir. Milletimizin ihtiyaçlarıdır, beklentileridir, talepleridir. Biz demokrasiyi, hukuku, adaleti birileri bize dayattığı için değil, milletimiz bunlara layık olduğu için en üst seviyede tesis etmenin gayreti içinde olduk. Biz 81 vilayetin her karışına damgasını vuran projelerimizi, eserlerimizi, hizmetlerimizi birileri mecbur kıldığı için milletimiz buna layık olduğu için hayata geçirdik. Biz terör örgütü ile suç örgütleriyle mücadelemizi, sınırlarımıza yönelen tehditleri, egemenliğimizi hedef alan saldırıları birilerinin yardımı ile değil milletimizle birlikte göğüsledik ve akamete uğrattık. Hal böyleyken AK Parti'yi ısrarla kirli senaryoların içine yerleştirme gayretlerini kabul etmemiz mümkün değildir" dedi.

“YEMİNLİ MİLLET DÜŞMANLARININ MALZEMELERİNİ ÜLKE GÜNDEMİNE TAŞIYORLAR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “FETÖ'den PKK'ya, şimdi de organize suç örgütlerine kadar tüm yeminli millet düşmanlarının malzemelerini ülke gündemine ve özellikle Meclis kürsüsüne taşımakta ısrar edenleri gördükçe ülkemiz adına üzülüyoruz” dedi.

AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütleri ve organize suç örgütlerinin malzemelerinin ülke gündemine taşınmasından üzüntü duyduğunu kaydederek, tedavüle sokulan senaryoların üzerine balıklama atlanmasının taktirini millete bıraktıklarını kaydetti. Türkiye'ye uluslararası alanda iftira atanlara, suç yamamaya bakan kesimlere bakıldığında arkalarında bazı örgütlerin bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlardan birisi bölücü terör örgütü PKK ve onun siyasi veya sivil görünümlü uzantılarıdır. Bir diğeri tüm unsurları ve imkanları ile FETÖ terör örgütüdür. Ülkemize yönelik kampanyaların bir başka önemli destekçisi eskiden beri batıdaki eli kanlı ermeni örgütlerinin artığı kuruluşlardır. Şimdi bunlara bir de organize suç örgütleri mensuplarını eklediler. Esasen bir bakıma bu yapıların hepsi de aynı kaynaklardan beslenmekte, aynı eller tarafından yönlendirilmektedir. Tüm bu malzemeleri kişisel ikbal uğruna hoyratça tekrarlayan bir takım siyasetçileri de bu listeye eklememiz gerekiyor. Geçmişte çeşitli suç çetelerinin mensupları şu veya bu siyasi şahsiyete veya kuruluşa yönelik ithamda bulunduğunda biz ne dediklerine dönüp bakmadık bile. Buna karşılık FETÖ'den PKK'ya, şimdi de organize suç örgütlerine kadar tüm yeminli millet düşmanlarının malzemelerini ülke gündemine ve özellikle Meclis kürsüsüne taşımakta ısrar edenleri gördükçe ülkemiz adına üzülüyoruz. Biz ülkemize ve milletimize dair her meseleyi tüm tarafları ile kamuoyu önünde konuşur, tartışır, değerlendiririz. Bunu asla terör örgütleri veya suç örgütleri mensupları üzerinden yapmayız. Onlarla kaybedecek vaktimiz yok, yapacak işimiz çok. Türkiye'nin geleceği adına en küçük bir projelerini, programlarını, gayretlerini, hatta hayallerini duymadıklarımızın örgütler üzerinden tedavüle sokulan senaryoların üzerine balıklama atlamalarının taktirini milletimize bırakıyoruz. Bizim bu güne kadar ülkemiz ve milletimiz için yaptıklarımız ortadadır, bundan sonra yapacaklarımızı her platformda dile getiriyoruz” diye konuştu.

Geçen hafta Karadeniz'de keşfedilen gaz rezervini hatırlatarak, yenilenebilir enerjiden petrole ve nükleer güce kadar her alanda eşi benzeri görülmemiş gelişmelere imza attıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi bakıyorsunuz, sözde siyasi parti genel başkanı olarak çıkıp konuşanlara, durmadan iftira, neymiş, millet açmış. Aç olarak dolaşanları buyurun siz de doyuruverin. Biz ne gerekiyorsa bütün bu sürecin içinde bütün imkanlarımızı seferber ederek bunları yaptık. İşçilerimize yaptık, esnafımıza yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bu konuda en ufak bir aksama söz konusu değil. Yapılandırma ise bütün yapılandırmaları yapıyoruz. Ama nankörlük parayla değil. Onlar yine nankörlüğe devam ediyorlar. Yeni hububat fiyatlarını, çay fiyatlarını açıkladık, fındık fiyatlarını açıklayacağız. Milletimizden gayet güzel teşekkürler alıyoruz ama bunlar çıkmış ‘millet aç' diyor” şeklinde konuştu.

Yaşanan depremler sonrasındaki gelişmeleri anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, isim vermeden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na seslenerek, “Git de bir gör, bak bakalım inşaatlar nasıl devam ediyor. Ama doğru dürüst oralara uğradığı bile yok. Bir diğeri Millet İttifakı'ndan, sen de git bak bakalım orada ne var, gerçekten bir şeyler yapılıyor mu, bu hükümet orada ne gibi yatırımlar yapıyor? Belki insafa gelirsin” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayiindeki başarılarımız tüm dünyanın gündeminde. Geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz hava, kara, deniz araçlarına olan ilgi giderek artıyor. Bu alanda yeni ve daha büyük açılımların hazırlıkları içerisindeyiz. Sanayicilerimiz diğer alanlarda da çok önemli atılımlara imza atıyorlar. Bu arada yerli otomobilimize sahip olma konusundaki çalışmalarımız planladığımız şekilde sürüyor. Ülkemizin dört bir yanındaki tüm organize sanayi bölgelerinde ve diğer alanlarda yeni fabrikalar inşa ediliyor, kapasiteler genişletiliyor. Turizmde salgın sebebiyle yaşanan sıkıntılara karşı attığımız adımları diline dolayacak kadar çapsız bir anlayışla mücadele ediyoruz. Eğitimde her seviyede güçlü bir alt yapı kurduk, bunların semeresini önümüzdeki dönemde hep birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, sporda son dönemde alınan başarılardan bahsederek, başarıların devam etmesini beklediğini kaydetti. İtalya-Türkiye maçına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'daki ikinci maçı İlham Aliyev ile birlikte izleyeceklerini kaydetti.

E-sporda yaşanan gelişmelere dikkat çeken ve gençlerin ilgisini yakından takip ettiklerini söyleyen Erdoğan, son 19 yılda diğer alanlarla birlikte internet alt yapısına da ciddi yatırımlar yaptıklarını kaydederek, “Fiber hat uzunluğumuzu 821 bin kilometreden 460 bin kilometreye çıkarttık. Dijital hizmetlerde ülkemize çağ atlatacak 5-G teknolojisini de en kısa sürede Türkiye'ye kazandırmakta kararlıyız. Adil Bey, bu fiber hatları daha da uzatacağız, bizden sonra gelenler bizi geçti. Biz şimdi buna yoğun bir şekilde yüklenip, süratle daha da artırmamız lazım” dedi.

İHA


ETİKET :  son dakikaantalya haberleripolitika haberlerirecep tayyip erdoğankemal kılıçdaroğlu