Geri

EYLÜL AĞUSTOS GİBİ

EYLÜL AĞUSTOS GİBİ

| 2020-09-16
Recep Yavuz
Recep Yavuz     

'Sende sayılarla kafayı bozdun!..' diyenler mutlaka vardır.  O kadar zor ve engellerle dolu bir sezonu yaşıyoruz ki, ne olduğunu ve ne olacağını görebilmek hiç bu kadar zor olmamıştı.

Korona vakalarının etrafımızı kuşattığı bugünlerde, başımızın üstünden geçen uçakları sayıyoruz adeta. Virüsa karşı Maske+Mesafe tedbirini elden bırakmadan, sonuna yaklaştığımız bu facia sezonun kayıplarını bulmaya çalışıyoruz bir yandan.

Yanlış çıkarım yapılmaması için bir kez daha dile getiriyorum, hiç bir şeyin sağlığımızdan ve yaşamımızdan önemli olamayacağını her yazımda vurgulamaya çalıştım. Hiç bir iş insan hayatından önemli değildir.

Bununla beraber yüzbinlerce kişinin geçimini sağladığı bu sektörde devre dışı kalmamak için herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bana göre Turizm aynı zamanda Türkiye'nin ülkeler arası bağlantısının en önemli ayaklarından biri. Bugün Antalya'ya 30 ülkeden charter uçuşları ile turist geliyor.

Sayılara gelirsek;  nereden bakıldığına ve nasıl yorumlandığına göre önemli veya önemsiz olabiliyor. O yüzden herkesin çıkarımı farklı olabiliyor. Bugün '2 milyon turist geçen seneki 16 milyona göre çok az ' diye bir serzeniş okudum. Sanırım Dünya da hiç bir ülke 2109 turistik verilerini 2020 Korona Yılı ile kıyaslamaz.

Bu sene Turizm Sezonu 10 Ağustos ta başladı. Bir aydan biraz fazla bir süre geçti. Eylülün ortasında Ağustos ve Eylül sayılarına bir göz atmak iyi olur.

Bunun için her iki ayın ilk 15 gününü değerlendirdim. Eylül, Ağustos tan daha yoğun ama nedeni Ağustosun 10 gün geriden gelmesi.   (15 Eylül gelişler planlanan şekilde alınmıştır, gerçekleşen gelişler değildir:)

Buna göre Antalya Havalimanına;

1. Ağustos'un ilk 15 gününde 321.106 turist gelirken, Eylül ayının ilk 15 gününde 447.422 turist gelmiştir.

2. Bu aynı dönemde %38 oranında bir artış demektir.

3. Bu dönemde Eylülde gelen Rus turist, Ağustos ayına göre %108 oranında artmıştır. (Ağustos'un 10 gün geç başlamasından dolayı)

4. Almanya'dan gelen uçak sayısı Eylül ayında Ağustosa göre artmasına rağmen, gelen turist sayısı düşmüştür. Eylül ayındaki uçak dolulukları %60 larda seyretmiştir.

5. 4 Ağustos itibarı ile Antalya'ya seyahat uyarısının kaldırılmasına rağmen Alman turistte önemli bir artış meydana gelmemiştir.

 

5. Ağustos ve Eylül 1-15 döneminde ilk 5 Ülke sıralaması değişmemiştir:

Rusya-Ukrayna-Almanya-İngiltere-Polonya

6. Bu şekilde devam ettiği takdirde Eylül ayında 1 milyona yakın turist gelmiş olacaktır. Bütün tatil destinasyonlarının durma noktasına geldiği bu dönemde bu rakamın iyi etüd edilmesi gerekir.


ETİKET :  


Yazıyı Sesli Dinle
Tüm Recep Yavuz Yazıları

EYLÜL AĞUSTOS GİBİ