Geri

KALP SAĞLIĞINI KORUYAN 7 BESLENME KURALI

KALP SAĞLIĞINI KORUYAN 7 BESLENME KURALI

14:20:24 | 2020-10-21
Uzm. Dr. Nuri Cömert
Uzm. Dr. Nuri Cömert     

Bilinçsizce uygulanan çok düşük kalorili şok diyetler, yaşam kaybına kadar varan sonuçlara neden olabiliyor. Çok kısa sürede aşırı derecede kilo kaybı birçok sağlık problemini beraberinde getiriyor. Şok diyetler kalp hastalıkları nedenleri arasında da gösteriliyor. 

Uzun süreli açlık, düzensiz kilo alınıp verilmesi, tek besine dayanan beslenme planları ya da ilaç desteği ile zayıflama kalp ve damar sağlığını tehlikeye atıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Nuri Cömert, yanlış uygulanan diyet programlarının kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri hakkında bilgi verdi.

Şok diyetlerin ardından ani kalp krizi riski doğabilir

Şok diyetler vücudun sodyum, potasyum dengesinin bozulmasına neden olarak kalp ritim problemlerine yol açabilir. Ritim problemi gelişen kişilerde çarpıntı, fenalık hissi baş dönmesi, göz kararması gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Uzun süren açlık süreleri kişinin metabolizma dengesini bozar, kan basıncı oynamalarına ve kan şekeri düzensizliklerine neden olur. Bu da ani kalp krizlerine yol açabilir.

Düzensiz kilo verme şeker hastalığına neden olabilir

Düzensiz kilo alıp vermenin sonucunda oluşan kalıcı kilo fazlalığı insülin direncine neden olarak şeker hastalığı riskini artırabilir. Şeker hastalığı kalp ve damar hastalıklarına neden olan başlıca risk faktörlerindendir. Protein içerikli diyetlerde vücut yağ dengesi bozularak kolesterol yüksekliği ve kalp damar hastalığı riski ortaya çıkar. Sadece su içmeye yönelik diyetler ise su zehirlenmesi denilen bilinç kaybına varabilecek sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Destekleyici ilaçlar uzman kontrolünde kullanılmalı

Zayıflamak için kullanılan destekleyici ilaçların bazıları kalp ritim problemlerini tetikleyici etkiye sahiptir. Bu nedenle uzman doktor gözetiminde kullanılmaları gerekir. İdrar söktürücü ilaçlar ile kilo vermeye çalışıldığında ise vücudun elektrolit yani sodyum-potasyum dengesi bozulur ve ritim problemleri ortaya çıkabilir.

Makul kilo kaybı hedeflenmeli

Bütün bu olumsuz etkilerden korunmak için şok diyetler yerine uzun vadede ve kontrollü olarak makul kilo kayıpları hedeflenmelidir. Diyet programı bir beslenme ve diyet uzmanı ile birlikte düzenlenmeli; uygun bir egzersiz programı desteği ile kilo kaybının kalıcı olması sağlanmalıdır.

Kalp sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  1. 1.       Doymuş yağ içeren gıda kullanımı kısıtlı olmalıdır.
  2. 2.       Kızartma alışkanlığı ortadan kaldırılmalıdır.
  3. 3.       Beyaz ekmek kısıtlanmalı; kepekli veya tuz oranı düşük ekmek türleri tercih edilmelidir.
  4. 4.       Kırmızı et haftada bir ve yağsız olarak tüketilmelidir.
  5. 5.       Tavuk ve hindi eti tercih edilmeli, tavuğun derisi pişirilmeden önce alınmalıdır.
  6. 6.       Haftada iki kez balık tüketilmelidir.
  7. 7.       Günde en fazla 1.5 çay kaşığı tuz kullanılmalıdır. Vücudun ihtiyacı olan tuz, sebze ve meyvelerle yeterli miktarda alındığı için, masada tuzluk bulundurulmamalıdır.

 

 

 


ETİKET :  


Yazıyı Sesli Dinle
Tüm Uzm. Dr. Nuri Cömert Yazıları

KALP SAĞLIĞINI KORUYAN 7 BESLENME KURALI