Geri

PANİK ATAK KONTROLÜ İÇİN 10 ALTIN KURAL

00:21:53 | 2020-10-24
Uz. Dr. Zafer Oka
Uz. Dr. Zafer Oka     

Panik atak veya panik bozukluk, toplumda son yıllarda sıkça görülüyor. Kişinin beklemediği bir anda ve hiçbir sıkıntısı yokken ortaya çıkabilen bu sorun; göğüste bir ağrı ya da baş dönmesi ile kendini gösteriyor. Şikayetler; çarpıntı, titreme, terleme, sıcak basması, bulantı ve kolda uyuşma ile devam ediyor.

Hasta ne zaman atak geçireceğini bilmediği için sosyal yaşantısını sürekli bir kaygı ve endişe içinde geçiriyor. Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Uz. Dr. Zafer Oka, panik atak bozukluğu ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Panik atak korku ve kaygının bedensel belirtisi

Kişi, günlük yaşamında, görünürde herhangi bir tehlike yokken bir anda; kalp çarpıntısı, göğüste huzursuzluk, nefes alamama ve soluğu yetmiyormuş hissi, kaslarda gerginlik, ateş basması, soğuk terleme, titreme, baş dönmesi, mide bulantısı, kontrolünü kaybetme ve fenalaşma hissi yaşayabilir. Her an bir şey olacakmış gibi ortaya çıkan bu çok yoğun korku ve kaygı hali; kalp krizi, felç, boğulma, çıldırma ve ölümün habercisi gibi algılanabilir. Birçok bedensel belirti ile birlikte yoğun korku ve kaygının yaşandığı bu durum, “panik atak” olarak adlandırılmaktadır. Panik atak, bedende var olan koruyucu sistemin bilinçli ya da bilinç dışı bir tetikleyici ile harekete geçmesidir.     

Panik bozukluk tedavi gerektirir

Her insan yaşamının bir döneminde panik atak geçirebilir. Ancak bu durum tekrarladığı, sıklıkla ortaya çıktığı ve panik atak korkusu ile kişinin günlük yaşam alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kaldığı durumlarda “panik bozukluk” halini alır. Kişi atak yaşamamak için hayat şeklini ve işlevselliğini değiştirmek zorunda kalabilir. Panik bozukluk psikiyatrik tedavi gerektiren bir durumdur. Bu gruptaki hastalar; şeker düşmesi atakları, tiroit hormonu fazlalığı başta olmak üzere hormonal hastalıklar, mitral kapak sarkması ve diğer kalp hastalıkları ile akciğer ya da nörolojik rahatsızlıklar açısından değerlendirilir. Bir neden bulunamadığında da psikiyatriye yönlendirilir.

Panik atak sorununa karşı alınabilecek önlemler…

  1. Panik atağın bir zihin durumu olduğunu idrak edin
  2. Yalnız olmadığınızı kendinize hatırlatın
  3. Panik atak geçiren başka kişiler ile tanışın
  4. Panik atak geçirdiğiniz yerlerden kaçmayın
  5. Atak sırasında gözlerinizi kapatmak yerine bir yere odaklanın
  6. Nefes hızınızı düşürmeye çalışın
  7. Spor yapın
  8. Uyku düzeninize dikkat edin
  9. Düzenli bir beslenme programı uygulayın
  10. Yarını düşünmeden, gününüzü en iyi şekilde yaşamaya odaklanın


ETİKET :   köşeyazarsağlık


Yazıyı Sesli Dinle
Tüm Uz. Dr. Zafer Oka Yazıları

PANİK ATAK KONTROLÜ İÇİN 10 ALTIN KURAL