Geri

YANLIŞ ALARM

00:00:46 | 2021-07-02
Koray Geçgel
Koray Geçgel     

Antalyaspor'da önceki gün Sherel Floranus ve Diogo Sousa için yapılan imza töreninde bugüne kadar yapılmamış bir şeyin haberi verildi. Yönetim Kurulu Üyesi Emrah Çelik, iki futbolcu için yetiştirme bedelinin ödenip ödenmediği yönündeki soruya, "Onlarla ilgili yazılı olarak açıklama yapılacak" yanıtını verdi. İşin açıkçası bu açıklamaya şaşırdım, beklemiyordum, çünkü daha önce örneği olmayan bir durum. En azından benim hatırladığım yok...

Böyle bir uygulamanın ortaya koyulacağını, hem dünkü köşe yazımda dile getirdim hem de sosyal medya hesabımdan paylaştım. Bu paylaşımı şeffaflık olarak yorumlayan taraftar da Kırmızı-Beyazlı yönetimi, aldığı karardan dolayı tebrik etti.

Ancak anladığım kadarıyla böyle bir yazılı açıklama olmayacak.

Dün sabah saatlerinde Başkan Aziz Çetin bu konuyla ilgili olarak beni aradı ve detaylı bilgi verdi. Benim üzerime düşen de bu bilgileri kamuoyu ile paylaşmak...

Antalyaspor Kulübü, Floranus için de Sousa için de herhangi bir yetiştirme bedeli ödemeyecek. Sporting Lizbon ile yapılan anlaşma kapsamında Diogo Sousa'nın başka bir takıma satılması halinde bonservis bedelinin yüzde 25'i Portekiz ekibine verilecek. Floranus için ise maddi anlamda eski kulübüne hiçbir kazanç olmayacak.

Başkan Çetin, Floranus'un transferi konusunda başka detaylar da paylaştı. Mayıs ayında bu futbolcunun imza için Türkiye'ye geldiğini, o dönemde yetiştirme bedeli istendiği için transferin askıya alındığını söyledi. Ağustos ayında 23 yaşını dolduracağı için yetiştirme bedelinin ödenmesine gerek kalmayacak Hollandalı futbolcu için, "Ya şimdi bedelsiz gelir ya da transfer iptal olur" denilmiş ve ücretsiz olarak imzalar atılmış.

Başkan Aziz Çetin'e konuyla ilgili olarak gösterdiği hassasiyetten ve verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Yazılı bir açıklama olmasa da yöneticisinin verdiği yanlış bilgiyi düzeltmek adına sorumluluk alarak bilgilendirmeyi bizzat kendisinin yapması çok değerli.

Ancak Emrah Çelik'in de arkası dolu olmayan bu açıklamasını garipsedim. Kulüp adına açıklama yapacak yöneticinin bilgi verirken daha dikkatli ve bilinçli olması, kamuoyunu yanlış yönlendirecek paylaşımda bulunmaması gerekir. Bu olayın genç yöneticiye tecrübe olacağını, bundan sonra basının karşısına geçerken dersine daha iyi çalışacağını düşünüyorum.


ETİKET :  köşe yazısıkoray geçgelantalyaspor


Yazıyı Sesli Dinle