Geri

BİR VAKA, BİR KAÇ TALEP

00:00:00 | 2020-09-01
Hülya Bozkurt
Hülya Bozkurt     

“Can Güvenliğim Yok!”

Üç ay önceydi. Antalya ili Konyaaltı ilçesi Uluç Mahallesi Muhtarlığına bir kadın geldi. Biraz sohbet ettikten sonra “bir kadın muhtar gördüğüme çok sevindim “ dedi ve anlatmaya başladı. Anlattıkça ağladı, ağladıkça anlattı. “Can güvenliğim yok. Koruma tedbir kararı aldırmama rağmen ayrıldığım adam tarafından canımla, işimle tehdit ediliyorum” dedi.

Tam üç ay sonra ayrıldığı adamın bıçaklı saldırısına uğradı. Ama bıçak O’na değil araya giren kız kardeşine saplandı. Olayın faili aynı gece yakalanarak tutuklandı. Tüm kadın platformlarına ve emniyet güçlerimize teşekkürler.

***

Her gün bir kadın cinayeti haberiyle güne başlamak istemiyoruz. Çok basit ve insani isteklerimiz var. Eşit bireyler olarak her alanda mücadele etmek zorunda olmadan yaşamak istiyoruz. Bulunduğumuz kurumlarda, mücadele ettiğimiz siyasi alanlarda dekor olmak istemiyoruz.

***

Antalya’nın Kadın Muhtarları Ne Dedi?

Kadına yönelik şiddet ile geçen hafta mahallemizde uğraşırken bu ve benzeri olayların artık son bulmasını isteyen Alanya’dan Kaş’a, Kemer’den Kumluca’ya dokuz kadın kamera karşısına geçerek “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” dedi.

Hayatlarımızın vazgeçilemez sigortası bu sözleşme her alanda altı çizilerek yüksek sesle dile getirilmeli diye düşünüyorum.

Muhtarlarımızın Talepleri

Bu acı örnekleri yaşar ve buna karşın ne yapılabilir diye düşünürken Kadın Muhtarlar Derneği Antalya İl Temsilcisi olarak kadın muhtarlarımızla haftalık olağan görüşmelerimde birini yukarıda yazdığım projeleri tartışırken, kendilerinin sorunlarını da dinliyor, ama Antalya özelinde ama Ankara merkezinde çözüm bulmaya çalışıyorum.

  • Kumluca’nın hepi topu iki kadın muhtarının binası yok. İşleri evlerinden yürütmekteler. Bir kadın olarak işi olan vatandaşı iş yerinde değil de evinde karşılamanın ne kadar abes olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım. Buradan Kumluca Belediyesi’ne sesleniyorum. Bu duruma bir an önce el atarak kadın muhtarlarımıza ve Kumluca Belediyesi’ne yaraşır bir hizmet binası yapılmasını rica ediyorum.
  • Manavgat’tan aldığım bilgi Covid-19 salgını sürecinde halkın muhtarları hedef tahtasına oturttuğu yönünde! Yardımlardan yararlanamayan vatandaşların muhtarlar yüzünden yardım alamadıklarını düşünüyor olmalarından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Manavgat Örnek Mahallesi Muhtarı Melek Şahin ‘ e katılmamak elde değil. İcra makamı olmayan muhtarlıkların vatandaşlarımızca hedef tahtası haline getirilmesi anlaşılır değil. Daha önce hazırlıksız yakalandığımız salgına karşın edindiğimiz deneyimlere göre sivil, resmi tüm kurumlarımızın, ilgili vakıf ve dernek gibi kuruluşların koordinasyonunu gösteren adım adım başvuru merkezleri ile telefon numaralarını da içeren bir şemanın hazırlanması zaman ve emek kaybını önleyecek bir çalışma olacaktır. Antalya Valiliğinin talimatıyla bu şemanın afiş şeklinde hazırlatılarak 996 Muhtarlığına gönderilmesi, ilgili kurumlara duyurulması, halkın görebileceği diğer yerlere asılması ile vatandaşlarımız, muhtemel ikinci bir salgını hiç kimseyle ve hiçbir kurumla polemiğe girmeden atlatabilecektir.
  •  Son olarak  Antalya Valisi Sayın Ersin Yazıcı’nın, 65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı olan veyahut son bir yıl içinde ciddi bir sağlık problemi yaşayan muhtarlarımıza görev verilirken riskli konut, işyeri ve alanlarda görevlendirme yerine daha güvenli ortamlarda kendilerinin sağlığını tehlikeye atmayacak görevler verilmesi konusunda hassasiyet göstereceğini umuyor kendisine saygılarımı sunuyorum. 

 


ETİKET :  


Yazıyı Sesli Dinle