Geri

TAM 98 YILDIR ‘KİMSESİZLERİN KİMSESİ’

00:01:51 | 2021-10-29
İbrahim Okumamış
İbrahim Okumamış      .

Ülkemiz üzerinde yıllardır oynanan oyunlar bugünde devam etmektedir. Hesaplar hep cennet vatanımızı bölme üzerine yapılmıştır. Geçmişte de bu böyleydi şimdide böyle.

Hani kendi kendimize hep söyler dururuz ya; “Şimdi birlik zamanı! Şimdi dirlik zamanı” diye. İşte bizim birliğimizde, dirliğimizde Cumhuriyet değil mi?

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle ve öğretisiyle; ‘Kimsesizlerin kimsesi olan, Cumhuriyetimizin’ bugün 98. yılını kutluyoruz. Hem de büyük bir coşku ile.

Bakın sözün özü! “Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” Aslında bu sözü duyduktan sonra, eklenecek bir tek kelime bulamıyor insan. Kısaca sözün bittiği an, işte bu an.

Son günlerde ülkemizin birliğine, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, dışarıdan aldığı destekle, cesaretle yurt genelinde hainler bir ateş çemberi örüyor. Suriye ve Irak’ın kuzeyinde PKK, içeride ise bildik hainler.

Bu kimi zaman kendi istikbali uğruna siyasetçi kimi zamanda kendi ülkelerinin geleceği uğruna konuşan büyükelçiler. Kurtuluş Savaşı sonrası anlaşmalarla elde edilen kimliğimizi, Türkiye Cumhuriyeti’ni bölmek parçalamak düşüncesini, yüzyıllar boyu batı dünyası devam ettirmiştir.

Bunlar terörü ve teröriste görmezden gelip destek vererek emellerine ulaşmak için her yolunu denemişlerdir. Ama Türk milleti buna hiçbir zaman geçir vermemiştir.

Çünkü bizim devletimiz, Cumhuriyet’in verdiği güç sayesinde uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş, dünyanın saygın ülkelerinden biri haline gelmiştir. Bunu kimse değiştiremez.

Ayrılıkçılara ve bölücülere karşı, tek yürek, tek ses olduğumuzu göstermenin zamanı işte bu yüzden bugündür! Cumhuriyet'imizin 98. yılında, tüm dünyaya birliğimizi ve beraberliğimizi hep birlikte yine haykırmanın zamanıdır!

Bunun gereği olarak, elimizde Bayrağımızla, Cumhuriyetimizi kutlamaya koşalım bugün.  İş yerlerimizi, evlerimizi, şanlı bayrağımızla donatalım. Bayrağımızla coşalım.

Yüce yaradan;  Aziz Türk Milletine ilelebet, Türk Bayrağı altında, Cumhuriyetini özgürce kutlamayı nasip etsin. Cumhuriyetimiz tüm milletimize bir kez daha kutlu olsun.

Yeter ki biz değerini bilmeye devam edelim. Bu konuda gençlerimize büyük görev düştüğünü bir kez daha hatırlatıyorum. Ulu Önder Atatük’ün Gençliğe hitabesini gelin birlikte bir kez daha okuyalım.

Ve bu minvalde kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyetimize sahip çıkalım.

SOLO TÜRK ANTALYA’DA

Antalya’da Cumhuriyetin 98 yılı bugün görkemli etkinliklerle kutlanacak. Resmi törenlerin dışında ilk büyük kutlama saat 16.45’te gökyüzünde olacak.

TSK’nın yüz akı ekiplerinden Solo Türk, Konyaaltı Plajları Olbia Kent Meydanı’nda gösteri uçuşu yapacak. Solo Türk, Antalya semalarındaki şovlarıyla unutulmaz bir bayram yaşatacak.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları saat 19.00’da Cumhuriyet Fener Alayı yürüyüşü ile devam edecek. Türk Bayrakları eşliğinde Konyaaltı Varyant’tan başlayacak yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’nda son bulacak Kutlamalar saat 20.30’da  Cumhuriyet Meydanı’ndaki Kıraç konseri ile son bulacak.

EN GÜZEL AHENK OLDU

Antalya’da güzel bir projeye imza atılıyor. Adı da, AHENK (Antalya Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi. Bu proje ile ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim-öğretim faaliyetleri planlanacak, eğitimde nitelik ve kalite artırılacak. Bir başka deyişle eğitime AHENK gelecek.

Proje kapsamında, 'Önce Biz Okuyoruz' ve 'Ailemle Her Yerde Okuyoruz' sloganlarıyla kitap okuma teşvik edilecek. Bu çalışma dün birçok okulda yapıldı.

Tabi bu AHENK sadece okuma ile olmayacak. Öğrencilerin yani cumhuriyetimizin geleceğini teslim edeceğim gençleri her alanda eğitime teşvik edilmeleriyle de olacak.

Eğitimde fırsat eşitliği yaratılacak, imkan eşitsizliğini ortadan kaldırmak için bütün kurumlar ele ele verecek. Eğitimin niteliği ve kalitesiyle insanımızın kalitede artırılacak.

Geç kalmış bir AHENK’te olsa Cumhuriyetin 100.yılı öncesi yerinde bir çalışma olacak. Keşke bütün kurumlarımızda da buna benzer AHENK’i oluşturabilsek.


ETİKET :   köşe yazısıibrahim okumamış29 ekimcumhuriyet bayramımustafa kemal atatürk


Yazıyı Sesli Dinle